Depo alanını optimize etmenin 5 yolu

August 2, 2021

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu

Bir depoda çalışırken daha fazla alan daha fazla verimlilik anlamına gelir

Günümüzde depolar, mümkün olduğunca verimli olmaları için artan bir baskıyla karşı karşıyadır.Bunu yapmanın en iyi yollarından biri depo alanını optimize etmektir, ancak bu zor olabilir.Tesisler maksimum kapasitelerine ulaşmaya yaklaştıkça, nasıl daha fazla yer açabilecekleri her zaman net değildir.

 

 

 

 

E-ticaret gibi tüketici eğilimleri arttıkça, depolama talebi de arttı.Sonuç olarak, ortalama depo maliyetleri son birkaç yılda arttı.Fiziksel genişleme her zaman bir seçenek değildir, bu nedenle şirketlerin depo depolamasını artırmak için başka yöntemler bulması gerekir.

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu  0

İşte şirketlerin bunu yapabilmesinin beş yolu.

Dikey Depolamayı En Üst Düzeye Çıkarın

Depo alanını optimize etmenin belki de en basit yolu dikey rafları genişletmektir.Depolama çözümleri, birçok insanın fark ettiğinden daha yükseğe çıkabilir.Raflar, yangın söndürme sistemlerinden 18 inç uzakta kaldığı sürece, üretici spesifikasyonlarının izin verdiği kadar yükseğe istiflenebilir.

Depolar, son derece ağır eşyaları daha yüksek seviyelerde depolamaktan kaçınmalıdır, ancak hafif envanter için daha yüksek dikey depolama idealdir.Tüm tesise uygulandığında, ek bir seviye bile depolama alanını önemli ölçüde genişletebilir. Dikey depolamayı en üst düzeye çıkarırken göz önünde bulundurulması gereken bir şey, çalışanların üst düzey öğelere nasıl ulaşabileceğidir.Forkliftler en üst seviyelere ulaşamıyorsa, otomatik alma çözümleri pahalı olsa da olası bir çözümdür.Tesis bu yapıları fiziksel olarak destekleyebildiği sürece bir asma kat kurmak da yardımcı olabilir.

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu  1

Koridorları Daralt

Depo depolama kapasitesini artırmanın bir başka basit ama etkili çözümü, raflar arasındaki boşluğu çok daraltmaktır.Birçok tesis, forkliftlerin ve çalışanların güvenli bir şekilde geçmesini sağlamak için geniş koridorlara sahiptir, ancak bu alanlar güvenliği tehlikeye atmadan genellikle daha küçük olabilir.Bunun nedeni, önemli sonuçlar elde etmek için yalnızca marjinal değişikliklere ihtiyaç duymasıdır.

Ortalama 12 fitlik bir koridoru sadece birkaç fit küçültmek, alanın %20'sini veya daha fazlasını kurtarabilir.Bu değişiklikler bireysel düzeyde önemsiz görünebilir, ancak tüm depoda meydana gelirse daha etkileyici bir rakam oluştururlar.Çoğu tesis, aralarındaki boşlukları daraltırsa, muhtemelen en az bir tane daha raf koridoru ekleyebilir.

 

 

Bu çözümü uygularken, ekipmanı akılda tutmak önemlidir.Depolar, koridorları çok fazla daraltmadan önce forkliftlerinin ve diğer makinelerinin ne kadar alana ihtiyacı olduğunu belirlemelidir.

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu  2

Doğru Palet Tipini Kullanın

Depolar karmaşık ortamlardır, bu nedenle görünüşte bağlantısız faktörlerin birbirleri üzerinde şaşırtıcı derecede önemli bir etkisi olabilir.Örneğin bazı depolar, yanlış tip paletler kullandıkları için depolama kapasitesi sorunlarıyla karşılaşabilirler.Ahşap paletler birçok endüstri için standart olsa da, ağırlıkları ve kırılma ve çürüme eğilimleri engeller oluşturabilir.

Plastik paletlerin ömrü genellikle on yıldan daha uzundur, bu nedenle şekillerini ve boyutlarını etkileyebilecek onarımlara ihtiyaç duyma olasılıkları daha düşüktür.Bu paletler hafiftir, bu da onların taşınmasını kolaylaştırır, bu nedenle makineler ve çalışanlar onlarla çalışmak için daha az alana ihtiyaç duyabilir.

 

 

Plastik paletlerin bir başka avantajı da, daha çeşitli stil ve ebatlarda bulunabilmeleridir.Bu, depoların depolama çözümlerini alan ve envanter ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine olanak tanır.

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu  3

Saklama Kaplarını Yeniden Düşünün

Birçok ürün raflara tek başına oturamaz, bu nedenle depolar daha verimli depolama için bunları kaplara koyar.Depo alanını optimize etme zamanı geldiğinde, birçok tesis bu konteynerlere başka bir düşünce vermelidir.Çoğu tesis herkese uyan tek bir yaklaşım kullandığından, yanlışlıkla verimsiz depolama çözümleri oluştururlar.

Konteyner boyutlarının standartlaştırılması, kaplar tüm rafı doldurabileceğinden, alan açısından verimli görünebilir, ancak çoğu zaman değildir.Bir ürün bir saklama kabını eşit olarak doldurabilir, ancak farklı şekilde şekillendirilmiş başka bir ürün, toplam hacmin yarısını boşa harcayarak doldurabilir.Daha etkili bir çözüm, farklı envanter türleri için çeşitli kap türleri ve boyutları kullanmaktır.

Sezgilere aykırı görünüyor, ancak çok fazla standardizasyon organizasyonu engelleyebilir.En verimli depolama çözümleri tipik olarak daha esnek ve çeşitlidir.

hakkında en son şirket haberleri Depo alanını optimize etmenin 5 yolu  4

Gereksiz Envanteri Azaltın

Son olarak, çoğu depo, yer açmak için envanterlerinin bir kısmından kurtulmayı göze alabilir.Yalın üretim felsefesinde fazla stok, bir tür israftır.Birçok tesis, özellikle dalgalı mevsimsel talep gören şirketlerde, ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını depolar.

Uzmanlar, şirketlerin envanterinin %30'unun ortalama olarak ya ölü ya da eski olduğunu söylüyor.Depo yöneticileri, depoladıkları ve ihtiyaç duymadıkları bir şey olup olmadığını görmek için mevcut stoklarını analiz etmelidir.Bu boşa harcanan envanteri temizlemek, diğer, daha fazla talep gören ürünler için daha fazla alan yaratacaktır.

 

 

Ani talep değişiklikleri olan tesisler, kısa süreli depolamayı genişletmek için treyler getirebilir.Bu etkili bir kalıcı çözüm değildir, ancak yoğun sezonlarda depo depolama alanını optimize etmeye yardımcı olabilir.

Depo Alanını Optimize Etmenin Birçok Yolu Vardır

Depo alanı optimizasyonu zor olabilir, ancak bazı çözümler birçok şirketin düşündüğünden daha basit olabilir.Herkese uyan tek bir çözüm yoktur, ancak bu yöntemlerin değişen kombinasyonları hemen hemen her depoda depolama kapasitesini artırabilir.Bu tesisler depolamalarını optimize ettikçe daha verimli, uygun maliyetli ve esnek hale gelecekler.